نام امروزی فیروزه (ترکویس) یک غلط مسطلح است. هنگامی که تاجران ونیزی این سنگ را به فرانسه وارد کردند، آن را (پیر ترکوا) نامیدند؛ با وجود تین منشاء سنگ ایرانی است. البته اینه تنها اسامی سنگ فیروزه نیستند: در فارسی به این سنگ، فیروزه به معنای پیروز، میگویند.
رنگ های این سنگ از طیف های آبی آسمانی متوسط و تیره به صورت سنتی نسبت به طیف سبزآبی با ارزش تر محسوب میشوند. فیروزه‌هایی که در عمق زمین به دلیل اسید موجود درآب‌های زیر زمینی نرم می‌شوند در دسته اول انواع سنگ‌های فیروزه‌ای قرار می‌گیرند و دارای ارزش و کیفیت کمتری هستند. دسته دوم سنگ‌های فیروزه، سنگ‌های موجود در نزدیکی سطح زمین هستند که خشک شده و استحکام بیشتری دارند.

خواص سنگ فیروزه:
خواص درمانی فیروزه را می‌توان در سه بخش معنوی، جسمی و روحی جست و جو کرد. درمان دردهای شکمی، درمان آنورکسی، اصلاح گردش خون، پاد زهر گزش حشرات، بهبود عملکرد کبد، رفع ویروس‌های بدن، درمان انواع میگرن‌ها، درمان دردهای معده‌ای، کاهش یبوست، درمان جنون و صرع، درمان سنگ کلیه و بیماری‌های طحال از خواص مهم سنگ فیروزه در جسم و روح انسان‌ها به حساب می‌آید.
سنگ فیروزه با ایجاد صداقت و عشق در انسان‌ها به حکومت عقل کمک می‌کند و همین عوامل باعث شده است که از این سنگ به عنوان سنگ صلح و خوش یمن یاد شود. با دور کردن انرژی‌های منفی و چشم زخم به وسیله این سنگ می‌توان آرامش را در زندگی ایجاد کرد و خود را از وحشت، ترس‌ها و بلاها دور نگه داشت. علاوه بر آن، سنگ فیروزه اعتماد به نفس انسان را در استدلال‌ها بالا می‌برد. به فرد در رفع کابوس‌ها و کاهش بیماری‌های عصبی، افسردگی و اضطراب کمک می‌کند.
سرمه فیروزه می‌تواند به افراد مبتلا به مشکلات بینایی در شب کمک کند. قرار دادن این سنگ بر روی چشم به درمان بسیاری از بیماری‌های چشمی کمک کرده و نگاه به آن می‌تواند چشم را تقویت کند.
این سنگ به افزایش تفکر و انگیزه فرد کمک می‌کند و با قرار گرفتن آن در پیشانی، تمرکز افراد را بالا برده و به افزایش احساسات مثبت و ایجاد علاقه در فرد منجر می‌شود.
سنگ فیروزه با انتقال انرژی مثبت به فرد و همچنین تقویت تمرکز و قوه عقلانی به فرد در مسیر معنوی کمک بسیاری می‌کند. این سنگ به افراد در برآورده شدن نیازهایشان کمک کرده و منجر به قوت قلب در انسان می‌شود. دور کردن دردها، رفع فقر، پیروزی، استجابت دعا و ایجاد یک فرد مطلوب از دیگر خواص معنوی سنگ فیروزه برای انسان است. گفته شده که این سنگ اولین هدیه خداوند از طریق جبرئیل به رسول اکرم (ص) در غار حرا بوده است و روایات زیادی از امامان و ائمه بزرگوار درباره سنگ فیروزه وجود دارد.
گفته می‌شود قرار دادن سنگ فیروزه اصل بر ناحیه گلو می‌تواند بسیاری از دردهای نواحی گلو را کاهش داده و درمان کند. این سنگ تارهای صوتی را تقویت می‌کند و به انسان در تنفس و درمان بیماری‌های ریوی کمک قابل توجهی می‌کند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید